Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami

Rozmowa ze zwyciężczynią festiwalu „Impresje Artystyczne” - Natalią Smogulecką

Kamila Kacprzak: Uczestniczyła Pani w festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej  „Impresje Artystyczne” w Ciechocinku po raz siódmy. Jak rozpoczęła się Pani muzyczna przygoda z tym festiwalem?

Natalia Smogulecka: Wszystko to za sprawą mojej Pani z Miejskiego Domu Kultury, która uczyła mnie śpiewać. To ona namówiła mnie, abym zgłosiła się do konkursu. Już w pierwszym roku zdobyłam II miejsce w starszej kategorii. Nagradzana byłam również w kolejnych latach: w 2008 roku zdobyłam wyróżnienie, rok później zajęłam I miejsce, a na poprzednim festiwalu byłam trzecia w konkursie. Ten rok była wyjątkowy – otrzymałam nagrodę Grand Prix. W dniu konkursu finałowego miałam też swoje urodziny i chyba przyniosło mi to szczęście.

K. K.: Koncerty odbywające się na scenie Muszli Koncertowej w Ciechocinku były zwieńczeniem wielu godzin prób i kilkudniowych warsztatów, podczas których utalentowani niepełnosprawni szlifowali głos pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Organizatorem całego festiwalu była Fundacja PRO OMNIBUS, której motto brzmi: „jeden za wszystkich - wszyscy za jednego”. W jaki sposób urzeczywistniają się te słowa podczas festiwalu?

N. S.: One dobrze odzwierciedlają to, co dzieje się w trakcie tych kilkudziesięciu dni.  Wszyscy uczestnicy naprawdę się wspierają, nie ma takiej rywalizacji, że komuś bezwzględnie zależy na wygranej. Podczas koncertu, po każdym występie wszyscy podchodzą do wykonawcy i mu gratulują, ciesząc się z sukcesu koleżanki czy kolegi. Nawiązane przyjaźnie będę trwały przez całe lata, mamy ze sobą kontakt – zarówno z uczestnikami jak i instruktorami. To, czego tam doświadczyłam, od pierwszego wyjazdu sprawiło, że nie wyobrażam sobie, że mogłabym tam nie wrócić.

K. K.:Czy dostrzega Pani różnice pomiędzy festiwalami skierowanymi dla osób niepełnosprawnych, a tymi, w których występują zdrowe osoby?

N. S.: Nie, nie widzę żadnej rozbieżności. Zasady konkursu i warsztatu są identyczne, jesteśmy traktowani tak samo jak pełnosprawni. Wiadomo, że u osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim przepona i aparat oddechowy inaczej funkcjonują, więc instruktorzy próbują innymi metodami tłumaczyć, jak to wszystko powinno pracować. Najważniejsze, że te działania są skuteczne i  uczestnicy robią ogromne postępy przez dwa tygodnie. Pracujemy nad dykcją, interpretacją, emisją i intonacją głosu – te ćwiczenia wykonuje każdy, kto śpiewa, zwłaszcza kiedy przygotowuje się do występu na żywo z zespołem.

K. K.: Jaką rolę odgrywa muzyka w Pani życiu?

N. S.: Jest to sposób na zapomnienie o chorobie czy niepełnosprawności. Na scenie chcę pokazać się z innej strony, śpiewam i jestem artystą, mogę wyrażać emocję i skupić się na dźwiękach. Pozwala mi to naładować się pozytywną energią i daje „kopa” do działania. W Ciechocinku też tak jest, ze liczy się występ, a nie to, że ktoś jest niepełnosprawny.
K. K.: Studiując dotychczas Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej obcuje Pani z muzyką właściwie cały czas. Dzieli się też Pani swoją twórczością na serwisach internetowych: youtube.com i myspace.com?

N. S.: Namówili mnie do tego znajomi, ale dostrzegam pozytywne aspekty umieszczania swoich występów w Internecie. Myślę, ze jest to fajny sposób pokazania się. Co więcej, Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej jest na tyle wartościowy, że warto o nim mówić i go pokazywać, aby jak najwięcej osób mogło go zobaczyć i się zgłosić. Znany jest festiwal Anny Dymnej „Zaczarowana Piosenka”, a ja chce promować „Impresje Artystyczne” – mam nadzieję, że uda mi się kogoś zainspirować.

K. K.: W tegorocznym konkursie wystąpiło 34 wokalistów z całej Polski, jednak to Pani wykonując piosenkę "Mein Herr" z filmu "Kabaret" zaskarbiła sobie uznanie jurorów i publiczności wygrywając Grand Prix. Proszę powiedzieć, o czym Pani marzy, co stawia sobie za cel? Podobno chciałaby Pani wydać swoją płytę.

N. S.: Tak, to moje marzenie, ale na razie nie miałam takiej możliwości i okazji, ale mam nadzieję, że w przyszłości mi się to uda. Resztę marzeń mam w sercu i nie chce o nich mówić, żeby nie zapeszyć. Mam je w głowie i dążę do nich, chciałabym na pewno dalej uczyć się i rozwijać, też muzycznie.

K. K.: Pani Natalio dziękuję, że znalazła Pani czas na tę krótką rozmowę i wyraziła zgodę na jej umieszczenie na stronie internetowej studentów niepełnosprawnych. Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych sukcesów!



Natalia Smogulecka – studentka naszego Uniwersytetu na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej zdobyła główną nagrodę XVII Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej  „Impresje Artystyczne” w Ciechocinku.