Zapraszamy do głosowania na naszego studenta – Wojciecha Sarnackiego, który kandyduje na Regionalnego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w województwie kujawsko-pomorskim. Głosowanie odbywa się przez portal społecznościowy Facebook:
https://www.facebook.com/CEiAZONBydgoszcz
Wybór Regionalnych Rzeczników Osób Niepełnosprawnych realizowany jest w ramach projektu „Od Konwencji ONZ do Społecznej Inwencji” przez Fundację Aktywizację.
Głównym celem projektu jest wzmacnianie wdrażania w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, przede wszystkim w obszarach dostępności, edukacji włączającej oraz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Działania zaplanowane w ramach projektu mają przyczynić się do zainicjowania na poziomie lokalnym kształtowania skutecznych polityk publicznych i strategii na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Wojciech Sarnacki – absolwent XXI LO Integracyjnego, gdzie aktywnie działał w Samorządzie Studenckim. Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich z zakresu administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W 2014 roku ukończył studia licencjackie na kierunku stosunki międzynarodowe. W trakcie studiów miał okazję szczegółowo poznać zapisy Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i obserwować ich wdrażanie. Odbył również praktyki studenckie w Biurze Posła do Parlamentu Europejskiego - Janusza Zemke, gdzie miał styczność z przepisami i prawem europejskim także dotyczącym osób niepełnosprawnych. Wojtek kandyduje z rekomendacji Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego był inicjatorem
i pierwszym przewodniczącym. Obecnie jest wiceprezesem Zrzeszenia. W 2014 roku reprezentował Fundację ALUMNO i Zrzeszenie na VI Sesji Osób Niepełnosprawnych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Wojtek w 2014 roku został wybrany do Samorządu Studenckiego UKW, gdzie również zajmuje się sprawami studentów niepełnosprawnych.
Opinia Wojtka o Konwencji:
„Moim zdaniem Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych jest szczególnie ważna ponieważ jest dokumentem kompleksowym. Dotyczącym niemalże wszystkich sfer życia osób niepełnosprawnych od edukacji, po sport i rekreacje. Jej wdrażanie jest niezmiernie istotne między innym dlatego, że stosowanie różnego rodzaju udogodnień architektonicznych (wind, podjazdów etc.) o których mowa miedzy innymi w art. 9 i art. 20 jest bardzo przydatne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także osób starszych. To ważne zważywszy na postępujące starzenie się polskiego społeczeństwa. Oczywiście jest to wyłącznie ułamek zalet konwencji. Konwencja propaguje bowiem pełną dostępność transportu dla osób niepełnosprawnych. To ważne, bo wiele osób niepełnosprawnych naszego województwa mieszka w niewielkich miejscowościach. To utrudnia im normalne uczestniczenie w życiu społecznym, kulturowym.
Mam świadomość tego, że jestem osobą młodą, bez ogromnej ilości doświadczenia jednakże jestem także przekonany, że dzięki swojej kreatywności, kompetencjom i kwalifikacjom jestem w stanie poświęcić się pełnieniu tej odpowiedzialnej funkcji. Mogę poświęcić jej bardzo wiele czasu, ponieważ nie pracuję jeszcze zawodowo”.