Umowa o Współpracy Partnerskiej  na rzecz studentów i doktorantów niepełnosprawnych

Umowa o Współpracy Partnerskiej na rzecz studentów i doktorantów niepełnosprawnych

W trzech największych publicznych bydgoskich uczelniach: Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy kształci się obecnie ponad 600 osób niepełnosprawnych. Odnosząc się do zaleceń Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących zwiększania dostępności edukacyjnej dla osób niepełnosprawnych została podjęta wspólna inicjatywa, aby ten cel zrealizować i stwarzać osobom niepełnosprawnym warunki do pełnego udziału w procesie kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego. Akt uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy trzema bydgoskimi szkołami wyższymi odbył się 5 maja 2016 roku w Ratuszu przy ul. Jezuickiej 1 w Bydgoszczy. Umowę podpisali: Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia - dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw. UKW, Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich - dr hab. Anna Bochenek, prof. nadzw. UTP oraz Prorektor ds. Collegium Medicum -prof. dr hab. Jan Styczyński.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, wzięli w nim udział członkowie społeczności akademickiej, w tym również osoby, dla których ta inicjatywa została podjęta – studenci i doktoranci z niepełnosprawnością. Władze Miasta reprezentowała Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy - Iwona Waszkiewicz.

Współpraca obejmować będzie m.in. realizację wspólnych projektów i przedsięwzięć, wymianę doświadczeń, wspólne pozyskiwanie środków zewnętrznych, wspieranie inicjatyw partnera, wspólne występowanie do instytucji publicznych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Bydgoskie uczelnie będą podejmować wspólne działania w obszarach: prowadzenia dostosowanych zajęć wychowania fizycznego, informatyki oraz języka obcego, organizacji szkoleń dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni, korzystania z bibliotek uczelnianych, digitalizacji literatury naukowej, organizacji transportu między budynkami uczelnianymi, pomocy psychologicznej, korzystania z dostosowanej bazy noclegowej. Ponadto przewidziana współpraca ma prowadzić do aktywizacji społecznej i zawodowej, integracji studentów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, a także dostosowania juwenaliów oraz innych akademickich imprez kulturalnych i sportowych.

W ramach podjętej inicjatywy zostanie powołana Międzyuczelniana Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, składająca się z trzech osób, po jednym przedstawicielu z każdej Uczelni.

Uroczystość podpisania umowy o współpracy połączona była z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.