Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami

I Ty możesz uprawiać sport, czyli kilka słów o goalballu na UKW

Od 2017 roku na terenie miasta działa stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball, wciąż udowadniając, że sport może być dla każdego. Poniżej dowiesz się, czym jest goalball, jaka jest jego historia oraz jak radzą sobie bydgoscy zawodnicy!

Drużyna goalball UKW pozuje do zdjęcia w strojach sportowych w hali

Czym jest goalball - historia powstania

Goalball jest to dyscyplina paraolimpijska dla osób niewidomych i słabowidzących. Początkowo gra ta służyła jako forma rehabilitacji niewidomych weteranów drugiej wojny światowej. W 1976 roku goalball po raz pierwszy został pokazany na paraolimpiadzie w Toronto. Po Igrzyskach w Arnhem goalball został wpisany na stałe do rozgrywek paraolimpijskich. Pierwsze Mistrzostwa Świata zostały rozegrane w Austrii w 1978 roku.

W ramach ciekawostki, warto wspomnieć, skąd wzięła się nazwa tej dyscypliny sportu. Goalball to piłka dźwiękowa, która została wynaleziona przez Austriaka Hanz’a Lorenz’a oraz Niemca Sepp’a Reindle w 1946 roku. Co ciekawe, piłka ma 1,25 kg i zawodnicy potrafią nią rzucić z prędkością nawet 80 km/h.

Goalball w Polsce i na świecie

Pierwszy turniej krajowy został rozegrany w Lublinie w 1982 roku. Był to turniej międzywojewódzki - nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Na stałe goalball wszedł do kalendarza rozgrywek Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w 1983 roku.

Obecnie dyscyplina ta jest uprawiana w ponad 100 krajach. Goalball aktualnie wpisany jest w ramy imprez sportowych, takich jak:

  • Mistrzostwa Europy,
  • Mistrzostwa Świata,
  • Igrzyska Paraolimpijskie,
  • Rozgrywki krajowe i wiele innych.

Obecnie Mistrzostwa Polski rozgrywane są poprzez trzy turnieje. Dwa Turnieje Eliminacyjne oraz Turniej Finałowy. Zespoły podzielone są na dwie ligi, zależnie od tego, jakie dany zespół zajął miejsce w poprzednim sezonie. Taki format rozgrywek istnieje od 2018 roku. Obecnym Mistrzem Polski jest zespół Lublina, który okazał się być najlepszym w roku 2020.

Czterech zawodników rozmawia z trenerem, w tle widoczna publiczność

Bydgoski Klub Goalball – działalność 

W 2017 roku z inicjatywy 10 osób związanych z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy powstało stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball.

Stowarzyszenie stara się promować goalball w Bydgoszczy oraz zachęcać osoby niepełnosprawne do uprawiania sportu. Największym sukcesem drużyny jest zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów w 2019 roku, rok później zajęli 2 miejsce.

Sezon 2021 - aktualności

W sezonie 2021 zawodnicy Bydgoskiego Klubu Goalball do tej pory wzięli udział w I Eliminacyjnym Turnieju Mistrzostw Polski w Chorzowie. Drużyna rywalizuje w II lidze. Zespół znajduje się na trzeciej lokacie, mając na koncie dwie porażki i dwa zwycięstwa.

Następny, czyli drugi Eliminacyjny Turniej Mistrzostw Polski, odbędzie się 18-20 czerwca w Oleśnicy. BKG w tym sezonie również weźmie udział w Pucharze Polski oraz Mistrzostwach Polski Kobiet. Kobiety są już również po pierwszym Turnieju MP.

Zapisz się i czytaj na stronie sekcji goalballu UKW