Wyjazd pracowników Uniwersytetu oraz członków Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych do Krakowa

Pracownicy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych oraz członkowie Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych uczestniczyli dnia 29 października br. w VII edycji ogólnopolskiej konferencji Pełno(s)prawny Student, organizowanej przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w Krakowie. Spotkanie odbyło się pod Honorowym Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Rzecznika Praw Absolwentów.

Podczas konferencji poruszone zostały następujące tematy: pilotażowy program Aktywny Samorząd – Moduł II, którego celem jest likwidacja barier w dostępie do wyższego wykształcenia oraz obowiązki uczelni wyższych w świetle Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zwrócono też uwagę na konieczność dostosowania zapisów regulaminów do wymogów stawianych przez nowelizację Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym.
Odbył się również panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Nauki Szkolnictwa Wyższego i uczelni wyższych na temat aktywizacji zawodowej studentów, i absolwentów z niepełnosprawnościami. Omówione zostały także formy uczestnictwa w życiu akademickim, z jakich mogą korzystać osoby niepełnosprawne, w tym też ich udział w programie ERASMUS.

Ponadto, delegacja Biura ds. Osób Niepełnosprawnych i Instytutu Edukacji Muzycznej – dr hab. Bernard Mendlik, prof. nadzw. oraz mgr Adam Skrętny gościła w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Celem wizyty było nawiązanie współpracy w zakresie wsparcia kształcenia niewidomych i słabowidzących studentów edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie to mogło być podjęte dzięki uprzejmości dyrekcji ośrodka. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani mgr Małgorzaty Bały, która kieruje Szkołą Muzyczną przy SOSW w Krakowie.