Wyróżnienie dla Pełnomocnika Rektora za działalność na rzecz osób z dysfunkcją narządu wzroku

18 września br. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych, Radosław Cichański odebrał wyróżnienie w kategorii IDOL UCZELNIE województwa kujawsko-pomorskiego przyznawane przez Fundację Szansa dla Niewidomych.

Nasz Uniwersytet od 5 lat aktywnie działa na rzecz wsparcia studentów i doktorantów niewidomych i słabowidzących. W tym celu ściśle współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy oraz Okręgiem Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych.

UKW jest pierwszą szkołą wyższą w Polsce, która w ramach alternatywnych zajęć wychowania fizycznego dla osób niepełnosprawnych uruchomiła zajęcia z goalball (dyscyplina paraolimpijska dla osób niewidomych). Ponadto od września 2017 r. przy Uniwersytecie działa Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball.

Dodatkowo dla studentów ze znaczną wadą wzroku Uniwersytet oferuje zajęcia z orientacji przestrzennej oraz tyfloinformatyki. UKW również pomaga studentom w adaptacji materiałów dydaktycznych na formę elektroniczną (Uniwersytet też jest członkiem Akademickiej Biblioteki Cyfrowej). Na Uczelni dostępny jest sprzęt specjalistyczny dla osób z wadą wzroku (auto-lektor, powiększalniki, udźwiękowione komputery). Miejscem najbardziej przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, w tym dla osób niewidomych i słabowidzących jest nasza Biblioteka Uniwersytecka (tegoroczny laureat regionalnego konkursu LODOŁAMACZE).

To nie koniec naszej działalności na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. UKW w przyszłości planuje zastosować beacon’y do orientacji przestrzennej, chce poszerzyć ofertę zajęć sportowych o torball oraz wspólnie z Ośrodkiem realizować projekt pod nazwą Muzyczny Integracyjny Uniwersytet Dziecięcy.