Dział ds. Osób z Niepełnosprawnościami

Aktywizacja zawodowa

Prawo pracy: 

Poniżej będą umieszczane linki poruszające problematykę prawa pracy i zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Znajdziecie tu Państwo również linki do podstawowych aktów prawnych.

Akty prawne:

Prawo pracy + zagadnienia HR

 • Poradnik pracownika, tworzony przez WINS Wydawnictwo Sp. z o.o. – jest portalem szeroko poruszającym kwestię zatrudnienia, jak również wszelkich zmian zachodzących w polskim prawie pracy. Daje możliwości poruszania się po pięciu tematycznych zakładkach, a są nimi:
  • zarobki;
  • zatrudnienie;
  • czas pracy;
  • prawo;
  • kariera;
 • Strona zielonalinia.gov.pl  to urząd, centrum informacyjno-konsultacyjne służb zatrudnienia, które dostępne jest dla każdego i o każdej porze.
 • Portal HRlink stworzony głównie dla osób zajmujących się tematyką HR w firmach, jednak w zakładce blog, możemy znaleźć szereg ciekawych wpisów. Portal tworzony przez HRLink Sp. z o.o.
 • Corsonhr.pl - jest agencją Head Huntingową, jednak poza ogłoszeniami możemy znaleźć szereg wpisów, artykułów z szeroko rozumianą tematyką HR,
 • Portalem godnym zainteresowania, tworzonym przez BOLD WORKS LIMITED jest również livecareer.pl
 • Grafton.pl – poruszane zagadnienia z zakresu rynku pracy, właścicielem portalu jest Grafton Recruitment  z siedzibą w Poznaniu.

Instytucje i organizacje działające na rzecz aktywizacji zawodowej oraz bezpośrednio powiązane: 

Fundacja działająca od 1990 r. z siedzibą w Warszawie, mające oddziały i filie w kilkunastu miastach w Polsce. Na co dzień bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w zakresie realizacji działań, z zakresu aktywizacji zawodowej wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Zapewniają również kompleksowe wsparcie przed podjęciem zatrudnienia. 

Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych powstała w 2004 roku z inicjatywy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Głównym zadaniem FAZON jest tworzenie przestrzeni umożliwiającej osobom z niepełnosprawnością korzystanie z pełni przysługujących im praw obywatelskich. Fundacja poprzez swoje działania popiera i promuje różne formy zatrudniania osób z niepełnosprawnością, ich aktywizację zawodową oraz rehabilitację zawodową i społeczną, a także działa na rzecz rozwoju edukacji ogólnej i zawodowej. 

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych została powołana, aby reprezentować interesy swoich Członków/Pracodawców w zakresie stanowionego prawa. Jest największym związkiem zrzeszającym przedsiębiorców, którzy zatrudniają dziesiątki tysięcy osób niepełnosprawnych. Działania swoje prowadzi w 9 miastach w Polsce, wspierając zarówno Pracodawców, jak i osoby niepełnosprawne.

Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Sp. z o.o. Sp.K. świadczy od ponad 20 lat usługi wyłącznie skierowane do pracodawców osób niepełnosprawnych. Dzięki ukierunkowaniu na współpracę z zakładami pracy chronionej i pracodawcami osób niepełnosprawnych z tzw. otwartego rynku pracy swoje usługi świadczą w sposób profesjonalny na terenie całego kraju, wyczerpując wszelkie potrzeby naszych Klientów.

Fundacja wspiera głównie osoby ze schorzeniem ruchowym, jednak realizuje też wiele projektów mających na celu aktywizację zawodową osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. 

Oferty pracy, poniżej przedstawiamy dla Was kilka najbardziej popularnych i topowych stron z ofertami pracy:

Portale społecznościowe – promocja kariery – poniżej znajduje się lista portali społecznościowych nastawionych na rozwój i promocję własnej osoby na rynku pracy

 • Linkedin założony w 2002 r. międzynarodowy serwis społecznościowy, specjalizujący się w kontaktach zawodowo-biznesowych,
 • Goldenline to polski serwis rekrutacyjny, który oferuje usługi z zakresu rekrutacji i employer brandingu, portal umożliwia kandydatom zapoznanie się z aktualnymi ofertami pracy, sprawdzenia informacji i ocen pracodawców, jak również daje możliwość założenia profilu zawodowego. Właścicielem jest  GoldenLine sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie

Poniżej linki związane z dokumentami aplikacyjnymi  

 • Ciekawą i pełną inspiracji stroną do stworzenia idealnego CV jest ta z strona livecaree.pl.

CV / rozmowa kwalifikacyjna, a orzeczenie - poniżej szereg linków, które poruszają dodatkowo tematykę eksponowania informacji o posiadanym stopniu niepełnosprawności:

Rozmowa kwalifikacyjna – kluczowy element w rozgrywce o wymarzoną pracę. Poniżej kilka wartych zainteresowania artykułów i linków (zapraszam do zapoznania z każdym)

Praca w dobie pandemii - kilka informacji o pracy zdalnej i telepracy: